Čertovsky hezké Strádovské peklo u Nasavrk na Chrudimsku

Jedná se o komplex přirozených suťových lesů s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Rozloha přírodní rezervace je přibližně 88 ha a nadmořská výška je od 320 do 414 m.n.m. Jedná se o území, které se nachází severním směrem od Nasavrk. Do Nasavrk se pohodlně dostanete autobusem a nebo autem, které lze zaparkovat na náměstí, jako jsem to udělal já. Tam jsem našel nejbližší rozcestník a vyrazil na cestu. Bylo to již k večeru, kolem 16 hodiny, ale po změně času na letní režim, se západ slunce značně oddálil a tak to nijak nevadilo.

Místní lesy …

Cesta prochází krásnými lesy, ale v tomto období, kdy jsem tam byl já, ještě byly většinou holé. Z toho důvodu bych doporučil, navštívit místo na jaře, kdy se začne všechno zelenat a nebo naopak na podzim, kdy z pěkných vyhlídek uvidíte, jak údolí Chrudimky hraje všemi barvami.

Krasy přírody …

Já šel pouze takovou jednoduchou cestu a trvala mi něco málo přes dvě hodiny a měla asi jedenáct kilometrů. Z Nasavrckého náměstí jsem šel dolů po modré turistické značce a přišel na Keltskou NS.

Pres řeku …

Dále jsem u Pekelského mlýna odbočil na zelenou stezku, která vede kolem vody a krásných skal.

Rozcestník …

U rozcestníku Strádovské peklo jsem se rozhodl odbočit nahoru po žluté a hledat vyhlídku. To se nakonec podařilo a odměnou byl tento krásný výhled.

Na vyhlídce …

Kvůli ochraně suťových a lužních lesů bylo právě toto místo vyhlášeno jako přírodní rezervace. Území dnešní rezervace také dříve bylo velkou součástí obory Slavice, kde se chovali jeleni. V roce 2013 byla větší část zrušena. Na skalních stráních však je možné dle informací vidět jezevce nebo lišky.

Cestou kolem vody …

Pokud přemýšlíte, kam si udělat jednodenní výlet za hezkého počasí a který nebude tolik fyzicky náročný, určitě tam zavítejte. Bude se vám tam líbit. Doporučuji mít s sebou svačinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *