Východ slunce na Malinské skále

Asi každý z nás zná Vysočinu. Ať už ji někdo osobně navštívil nebo alespoň z doslechu. Malebný, ale i drsný kousek naší země s krásnou přírodou, potůčky, rybníky a skálami. A na jednu skálu bych vás teď chtěl pozvat i já. Jde o Malinskou skálu, kterou najdete na hřebeni táhnoucí se z Devíti skal na východ směrem na Dráteníčky. Nádhernou přírodní památku s výhledem do okolí.

Vrchol je ve výšce 811 m.n.m

Malinská skála se nachází ve východní části centrálního hřbetu Žďárských vrchů, cca dva kilometry západně od obce Milovy, kde byl začátek mé cesty. Zde jsem nechal auto na parkovišti a brzy ráno, ještě za tmy, jsem vyrazil. Čelovka nutná. Cesta ze začátku není vůbec náročná a jde po lesní asfaltové cestě mírně do kopce. Šel jsem po zelené turistické značce a u rozcestníku Dráteničky, jsem odbočil na červenou, do kopce.

Pohled z vrcholku

Posledních dvěstě metrů začíná být terén náročnější. Nejen že stoupání je mnohem větší, ale po cestě je hodně kořenů a kamení. Takže z této strany se určitě nedoporučuje tam zkoušet vyjet s kočárkem. V zimním období doporučuju mít na botách nesmeky. I když dole třeba není žádný sníh, nahoře se většinou ještě nějaký drží. Vzhledem k tomu, že cesta je v lese a sluníčko tam moc nesvítí, sníh tam vydrží docela dlouho.

19.února v sedm hodin ráno jsem byl již na místě. Tahle fotografie vznikla cca půl hodiny potom

Celá trasa od parkoviště Milovy, až na Malinskou skálu a zpět, měla asi zhruba 7 kilometrů. Zvládne to každý i méně zdatný turista. Lezení po Malinské skále na vyhlídku je v suchém období celkem bez problému. Pokud je to trochu namrzlé, skála se hodně klouže. Dejte si na to velký pozor.

Vzhledem k tomu, že jsem byl na východu slunce zde několikrát, dám jsem více různých fotografií. Všechny fotografie nejsou ze stejného dne a ani ze stejného místa, ale celého výletu.

Pokud vám nevadí brzké ranní vstávání a chcete zažít něco nevšedního, určitě vyrazte na jakýkoliv východ slunce který vás napadne. Stačí si najít nějaké pěkné vyvýšené místo a kochat se tou krásou, co příroda předvádí.

2 Replies to “Východ slunce na Malinské skále”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *