Interaktivní Žulová stezka kolem Skutče na Chrudimsku

Je právě 19 hod dne 20.4.2021 a já jsem se rozhodl jít se podívat na Žulovou stezku. Vzhledem k tomu že touto dobou už se nám ty dny docela natáhly, západ slunce je teď o něco později než tomu bylo dříve. Začínám na Kozím hrádku, který je ve výšce 386 m. Obloha krásně modrá a zapadající sluníčko svítí mezi stromy. Pokud budete ve Skutči, vřele doporučuji si toto místo projít a podívat se na různá stanoviště, kde uvidíte přes chytrý mobil i na inter aktivních videích, jak se zpracovával kámen. Stačí naskenovat QR kód. Nejen že si přečtěte spoustu zajímavých informací, ale podíváte se jinak hezké zatopené lomy, kde se můžete v létě i vykoupat.


Máte zde i prolejzačku. Jedné letní noci jsem tu dokonce i slyšel od jednoho pána, nebudeme ho jmenovat, něco v tom smyslu cituji: „Já jsem se tu zasekl.“ Naštěstí nebylo potřeba žádné odborné pomoci a sám se z té malé díry zase dostal.


Právě jsem minul štípačku na kámen. Sami můžete vidět že je opravdu velmi stará.

A teď mířím na Andrusiův lom.


Takhle vypadá druhý lom lidově řečeno Andruzák. Voda je tu o něco chladnější, protože se sem těžko dostává slunce. Ale koupání bych tady moc nedoporučoval z důvodu znečištění.


Na těchto vozíkách jsem se jako malý vozil. Musím říct, že jsem tady teďka právě viděl asi 5 srnek. Pokud nebudete tak hlučný jako já, je možné že jich uvidíte i více.

Lom Zvěřinec


Po 2,5 km jsem se dostal na lom Zvěřinec. Jedná se o největší lom který tu máme a který je taky nejvíce navštěvovaný. Dá se to stanovat a tábořit kolem. Přístup do vody není úplně jednoduchý, ale ani nějak extrémně složitý.


Po žluté turistické značce, jsem se vydal k druhému lomu a tím je Kaňon. Tento lom je menší, ale zase o něco hezčí. Je obklopen skalami a přístup k němu je maličko ztížený. Pokud jdete s malými dětmi, doporučuji to obejít, jinak polezet po skále dolů. Na tomto místě se hlavně dá koupat i stanovat. Celkový počet kilometrů mi to ukáže 3,5 až budu na vyhlídce. Nad lomem Kaňon je krásná vyhlídka, kterou nezapomeňte navštívit.


Dolů do lomu Kaňon, jsem nelezl, protože se teď chci vrátit zpět na lom Zvěřinec a tam se vykoupat. Trošku mě tlačí čas, slunce už zmizelo z obzoru a přeci jenom chci dojít za světla domů. Je právě 20:50.

Odkaz na video ze zimní procházky Žulovou stezkou najdete zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *