Rok 1777 a ojedinělá rokoková stavba v Nových Hradech

A jakou stavbu mám na mysli? Dle mého názoru, si většina z vás již asi podle umístění mohla říct, zámek. Máte pravdu, je to tak. Několik řádků bude patřit krásnému zámku v Nových Hradech.

Zámek Nové Hrady

Stavba z roku 1777 se dle dostupných informací nikdy nepřestavovala. Původní majitel, který zámek navrhl a nechal postavit, hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamarré, zanechal na celé stavbě ryzí architektonickou podobu. Byl všestranný, technicky nadaný a moderně smýšlející šlechtic, který zde vybudoval rezidenci ve stylu francouzských venkovských letních sídel. Zámek byl vestavěn roku 1773 – 1777 a to ve stylu čistého rokoka.

Hlavní vstup

Psal se rok 1935, kdy celé panství zakupuje pan Bartoň, rytíř z Dobenína. V té době se jednalo o textilní magnáty z východních Čech. Před druhou světovou válkou byl celý komplex kompletně opraven. Za války pak zabrán Němci.

V roce 1948, kdy přišli k moci komunisti, majitelé emigrovali do ciziny a zámek tak skončil v rukou státu. Ve východním křídle vznikla měšťanská škola a v západním pak byly pořádány výstavy rokokového umění. Roku 1990 po restitucích byl zámek navrácen majitelům, ale ti ho zchátralý v roce 1997 prodali rodině Kučerových. Ti jsou majitelé do teď a celý areál vlastními silami opravili.

Tento zámek i okolní zahrady jsou velice krásné a pokud jste tam ještě nebyli, měli by jste se tam určitě zajet podívat. Když budete mít štěstí, uvidíte svatby a majitelé vás provedou i celým areálem.

Odkaz na stránky zámku www.nove-hrady.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *