Fotíme ve dne s dlouhým časem

Nevím jak vy, ale já k focení přišel do kontaktu už doma díky svým rodičům. Hlavně teda díky mámě. A od té doby prostě chodím, fotím, čtu a zkouším. Jedno z témat, které mě zajímalo bylo, jak vyfotit hezkou řeku a vodní hladinu tak, aby vypadala rozmazaně. A na to se teď podíváme.

Tento efekt vodní hladiny je hezký a často vyhledávaný

Aby jste něco podobného se svým fotoaparátem dokázali udělat, potřebujete několik důležitých věcí. Já osobně doporučuji holínky jako z nejdůležitějších věcí co se týká oblečení. Hodně chodím vodou sem a tam při hledání záběru. A co se týká technického vybavení? Fotoaparát, který má plně manuální režim a můžete nastavovat čas, dále pak stativ aby se vám fotoaparát nehýbal ( v silném proudu celkem problém ) a já osobně používám filtr ND 1000 na objektiv nebo obyčejný polarizační filtr.

Začneme asi na nějakém klasickém příkladu postupně.

Aby jste dosáhli efektu mlhavého oparu vodní hladiny a nebo rozmazané hladiny, potřebujete na svém fotoaparátu nastavit dlouhý čas expozice. Takže nejlepší je přepnout na plně manuální režim. Zde jsou asi dva nejznámější příklady nastavení díky ovládacím prvkům na fotoaparátu. Manuální režim je označen většinou jako „M“.

Nikon, Canon a Olympus mají nastavování dost podobné

Aby jste mohli prodloužit čas otevřené závěrky, musíte omezit množství světla dopadajícího na senzor. Ve dne na to používám speciální filtr s označením ND1000.

Takto vypadá filtr ND1000.

Aby jste mohli na objektiv našroubovat fitr, musíte mít filtr příslušného průměru dle závitu svého objektivu. Já používám na focení přírody třeba objektiv Canon 10-18 a ten má průměr 67mm. Takže na to mám i odpovídající filtr. Tímto filtrem zamezíte množství dopadajícího světla na chip. Propustnost světla je 0,1%, což za bílého dne mě vyhovuje. Pokud je už k večeru, zataženo, světla není venku tolik, použiju klidně místo ND1000 polarizační filtr. Další hodnoty již řeším clonovým číslem. Clona určuje hloubku ostrosti fotografie.

Dlouhý čas, protože se zde bavíme o řádech jednotek i desítek vteřin nelze udržet z ruky, musíte mít fotoaparát na pevném podkladu. Na to většinou používám stativ. A pokud s sebou nemám stativ, musím improvizovat.

A teď už jen stačí správná kompozice, co chcete aby bylo na fotce vidět, nasadit filtr, podle živého náhledu nastavuji clonu a čas. Můžeme začít fotit. ISO nastavuji co nejmenší, abych díky tomu prodloužil čas závěrky, bílé vyvážení podle aktuální situace oblohy. Čas nastavuji většinou od 20s až třeba do 40s. Abych při mačkání spouště nepohnul s foťákem, fotím pomocí 2s samospouště. Namáčknu spoušť, automaticky zaostřím a domáčknu. Pak již jen čekám …

Můj tahák na tento typ focení : lze využít ne jen na vodní toky, ale třeba i na oblohu plnou mraků

Focení v přírodě – dlouhý čas

ISO : 100

čas : 15-40s

clona : f 13 a výše

bílé vyvážení : dle venkovního počasí

  • Holínky na nohou
  • Stativ na uchycení fotoaparátu
  • Polarizační a nebo tmavý filtr ND1000
  • Nabité baterie
  • Věci na čištění objektivu
  • Hodně času

One Reply to “Fotíme ve dne s dlouhým časem”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *