Hledáme Kolumbovo vejce, Toulovcovy Maštale

Dneska jsem si pro vás připravil malý článek z Východních Čech a oblasti, která spadá do spolku Toulovcovy Maštale. Je krásné počasí, takové klasické jarní a přeci nebudu sedět doma. Sluneční paprsky za oknem mě dokáží většinou vytáhnout ven a nebylo tomu jinak ani teď. Ale abych nešel sám, vzal jsem si s sebou posilu a z postelí svátečního lenošení tahám ještě dva kamarády. Je Bílá sobota. Úkol to byl celkem nadlidský, protože jeden čeká na druhého, jestli jde nebo ne. Kolik to bude kilometrů? Říkám, že sedm. Budou tam kopce zase že jo? Ano budou. To tak v přírodě občas bývá. Po chvíli debaty, stojím o půl třetí s autem u jednoho z nich před barákem. Ještě před tím, jsem si stačil dát rychlou otužovačku v místním lomu.

Polanka

Polanka. Malebná restaurace, kde se dá dobře zaparkovat a odkud jdeme na náš výlet. Začínáme na cyklotrase Maštale 2, která je kousek od silnice za domem. Jsou tu po nedávné kalamitě popadané stromy a na kole se tu moc jezdit nedá. Nám to nevadí, jdeme pěšky. O kousek dál se se cyklotrasa spojuje dohromady s červenou turistickou stezkou. Kolem vody jdeme dál a občas lezu do vody si něco vyfotit. Můj záměr byl, použít dlouhý čas, ale vody moc neteče.

Následují lokace Kupadla a Kazatelna. Místa, která jsme prošli a na Kazatelnu, skalní útvar, vylézáme nahoru. Malá pauza, stoupání je hrůzostrašné ( ironie ) a je potřeba nabrat síly. Výhled zde není žádný, všude okolo jsou stromy.

Kazatelna

Slézáme z Kazatelny a po cestě jdeme směrem na Kolumbovo vejce. Cesta je lehce do kopce, ale nic co by se nedalo zvládnout. Lidí občas potkáváme dost, ale je to tím, že je volno a hezké počasí. Po chvíli koukáme zespodu na místo, kde by mělo být Kolumbovo vejce a vyhlídka Kříž. Kluci mají dost a nahoru nejdou. Mě žene myšlenka krásného výhledu a vyrážím na vrchol. Stojí to za to.

Kolumbovo vejce je skalní útvar, který stojí na užší špičaté straně. Svým tvarem nápadně připomíná vejce. Pokud by jste se chtěli na toto místo podívat mnohem pohodlněji, je možné zajet do Boru u Skutče a tam odsud je to na místo asi 15 minut.

Kolumbovo vejce při západu

Po chvíli focení a kochání se výhledem, jdeme na červenou stezku, která nás vede zpět k Polance. Cesta je teď už jenom z kopce a jde se krásně. Zde končíme naše putování v restauraci a doplňujeme pitný režim. Restaurace je uvnitř klidná, na mě až moc teplo a hezky zařízená.

Po červené přes vodu

Výlet skrz hledáček fotoaparátu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *