300 ZGH 2021 a fotoreport z oblíbených motocyklových závodů

300 zatáček Gustava Havla, je mezinárodní mistrovství České republiky na přírodním okruhu, který se nachází v Hořicích v Podkrkonoší. Vznik se datuje od roku 1936 a název vznikl podle toho, že když okruh dvanáctkrát objedete, máte za sebou 312 zatáček.

Protože se díky Covidu nemohl loňský ročník pořádat, jel se až letošní 14.8. – 15.8.2021. Poslední roky se pravidelně těchto závodů účastním jako fotograf a nadšený návštěvník v jednom. V tomto reportu bych chtěl ukázat několik vlastních fotografií a vysvětlit, jak k takovým fotkám přijít a co na ně použít.

K fotografování se dá využít spousta míst kolem trati. Pokud máte akreditaci jako já, dostanete se hodně blízko. Ale i tak musí být člověk hodně obezřetný a pud sebezáchovy je někdy mnohem silnější než touha po fotce. Fotit se musí s rozumem a na bezpečných místech. Tohle bylo vše foceno kousek pod startem.

Následující fotografie jsou z centra města, kde motorky kličkují mezi domy v ulicích …

Při focení závodů jsem vždycky hodně obezřetný. A to by mělo platit si myslím u většiny takových sportů. Nikdy totiž nemůžete vědět, co se může stát. Stačí maličkost a už se to veze.

Tyto tři fotografie byly foceny metodou panning. O jakou metodu se jedná? V hledáčku fotoaparátu máte objekt, který chcete vyfotit a kopírujete jeho pohyb. Díky tomu se pozadí rozmaže a objekt zůstane ostrý. Více o této technice se budu snažit popsat v dalším článku.

Jak to vypadá na startovním roštu před samotným závodem? Asi takto …

Video, kde můžete vidět přípravy na startu

Po samotném startu, kdy začne ostrý závod po zahřívacím kole, začnou kolem startu v plné rychlosti svištět motorky a podívaná začíná ...

Po skončení jednotlivého závodu pak na trať vběhnou fanoušci a začne se slavit … A ostatní se zase mohou přesunout z jednoho místa na druhé, kde by chtěli sledovat další závod. Dá se takto obejít celá trať, cestou se posilnit i někde sednout.

Oslava na trati v Dachovském esíčku …

A to by byl jen zlomek z toho, co všechno můžete na závodech v Hořicích vidět. Jsem velice rád, že se tento ročník konal a já mohl být jeho součástí.

Pokud by jste chtěli více informací o závodech, doporučuji navštívit tyto stránky : https://amkhorice.eu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *