Fotografická technika panning a jak na to

V předchozím fotoreportu jsem se zmínil, jak fotografuji závody silničních motocyklů metodou panning. Teď bych chtěl jenom v krátkosti vysvětlit, jak to fotím já. Neberte to určitě jako pravidlo, kterého se musíte držet, ale pouze jen jako orientační článek zajímavých informací.

Panning je metoda, která se dá využít při focení pohybujících se předmětů. Jedná se o to, že svým hledáčkem sledujete daný objekt a kolmo k jeho pohybu. Zní to složitě? Ale není. Ukážeme si to na vzorovém příkladu.

Závody 300 ZGH 2021 v Hořicích … 1/160s, ISO 200, F/6,3

Nejlépe to bude vidět asi na tomto videu. Je potřeba svým hledáčkem pozorovat daný objekt. Tím budete mít motorku ostrou a pozadí rozmazané.

Jak moc bude pozadí rozmazané také záleží na tom, jaký čas si nastavíte, jak pevný máte postoj a jak rychle jede motorka. Já většinou fotografuji teleobjektivem Canon 70-200 a nebo Sigma 100 – 300. Dá se samozřejmě fotografovat i širokoúhlým objektivem a fotka díky tomu získá jinou perspektivu. Na tuto vzdálenost jsem experimentoval s čase od 1/160s až po 1/250s a clonou kolem f8. Použitý objektiv Sigma 100 – 300mm a Canon 70D. Bílé vyvážení podle situace, ISO 200.

V krátkosti pár slov o Panningu. Pokud by vám tu něco chybělo, klidně mi zanechte zprávu v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *